1- مقدمه

هوبره
هوبره پرنده ای از تیره هوبره و راسته درناسانان و حمایت شده كه جمعیت آن كاهش زیادی پیدا كرده است.

دخالت های نا آگاهانه انسان در نظام طبیعت موجب گردیده تا مظاهر زیبای طبیعت منجمله گیاهان، جانوران و اكوسیستم های بی نظیر در معرض دگرگونی و حتی خطر نابودی قرار گیرند.

در گذشته ای نه چندان دور، انقراض گونه هایی چند از جانوران و گیاهان، موجبات آزردگی خاطر تمامی دوست داران طبیعت را فراهم آورده كه در صورت عدم توجه كافی، این روند در شرایط فعلی نیز ادامه پیدا خواهد كرد.

حفاظت و نگهداری مناطقی كه دارای ذخایر ژنتیكی ارزشمندی از گیاهان و جانوران مختلف می باشند گامی كوچك در راستای وظیفه خطیر انسان جهت بقای گونه های جانوری و گیاهی بوده كه به عنوان نمونه ای بارز از این مناطق می توان منطقه حفاظت شده كالمند بهادران در استان یزد را نام برد.

بر ماست كه به عنوان عضوی كوچك از كره خاكی در مسیر احیا و نگهداری اكوسیستم های طبیعی اطرافمان گام برداشته و با تلاش در جهت اشاعه فرهنگ زیست محیطی، طبیعت را به تعادل و توازن خود نزدیك گردانیم.

منطقه حفاظت شده كالمند - بهادران
نمایی از سیما و فون جانوری منطقه حفاظت شده كالمند - بهادران در استان یزد.

منطقه حفاظت شده كالمند بهادران
نمایی از منطقه حفاظت شده كالمند بهادران.

2- تاریخچه

منطقه كالمند - بهادران در سال 1355 به دلیل تخم گذاری پرنده با ارزش و كمیاب هوبره و همچنین برخورداری از وضعیت اكولوژیكی مناسب جهت ادامه حیات گونه های ارزشمند جانوری و گیاهی مختلف از جمله آهو و زاغ بور به عنوان منطقه شكار ممنوع و از تاریخ اول خرداد ماه سال 1370 با تصویب شورای عالی محیط زیست، رسماً در زمره مناطق چهار گانه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفته و به عنوان منطقه حفاظت شده اعلام گردید.

3- موقعیت جغرافیایی، سیمای طبیعی و اقلیم

این منطقه در حد فاصل 54 درجه و 20 دقیقه تا 55 درجه و 15 دقیقه طول جفرافیایی و 31 درجه و 5 دقیقه تا 31 درجه و 35 دقیقه عرض جفرافیایی واقع شده است.

كالمند در 20 كیلومتری شهرستان مهریز و 50 كیلومتری مركز استان و بهادران در 85 كیلومتری یزد قرار گرفته است.

وسعت این منطقه حدود 250000 هكتار برآورد شده كه بیش از نیمی از مساحت آن را نقاط دشتی و مابقی را ارتفاعات صعب العبور، كوهپایه ها و تپه ماهور ها تشكیل داده است. بلندترین نقطه این منطقه در كوه مذوار با ارتفاع 3290 متر و پست ترین نقطه آن در كفه مهدی آباد با ارتفاع 1400 متر از سطح دریا قرار دارد.

میزان بارندگی در نقاط مختلف این منطقه متفاوت بوده و از حداقل 50 تا حداكثر 150 میلی متر در سال متغیر می باشد.

نقشه منطقه حفاظت شده كالمند - بهادران و كوه بافق پناهگاه حیات وحش نایبندان
نقشه استان یزد با جانمایی مناطق چهارگانه تحت مدیریت سازمان محیط زیست.

تلمبه بادی
یك نمونه تلمبه بادی در منطقه حفاظت شده كالمند - بهادران.

4- منابع آب

منابع آبی موجود در منطقه حفاظت شده كالمند - بهادران به دلیل وسعت زیاد و كویری بودن آن جوابگوی نیاز حیات وحش منطقه نبوده است. سنگآب های موجود در منطقه كه در اثر انحلال آهكی به طور طبیعی تشكیل شده اند، از نظر ذخیره و ظرفیت نگهداری آب متفاوت و میزان آب آنها تحت تاثیر نزولات جوی بوده و در سال های اخیر كمبود بارشهای جوی موجب گردیده تا ذخیره آبی چشمه ها و سنگآب های منطقه بسیار كم شود.

در این راستا، اداره كل حفاظت محیط زیست استان یزد با حفر چند حلقه چاه، نصب چند عدد تلمبه بادی، تعمیر و مرمت سنگآب ها و ایجاد مخازن آب متعدد زیرزمینی، این امكان را فراهم آورده كه حتی در ماه های گرم سال نیز گیاهان و جانوران وحشی منطقه با مشكل كم آبی مواجه نباشند.

آبشخور ثابت
دو نمونه از آبشخور های ثابت در منطقه حفاظت شده كالمند - بهادران.

منطقه حفاظت شده كالمند - بهادران
نمونه ای از پوشش گیاهی منطقه حفاظت شده كالمند - بهادران.

5- فلور گیاهی

كنترل مستمر منطقه حفاظت شده كالمند - بهادران، اعلام یك پنجم منطقه به عنوان محدوده امن و اجرای قانون تعلیف احشام موجب گردیده تا جوامع گیاهی منطقه، مركب از انواع فرم های رویشی اعم از یكساله علفی، چندساله علفی، بوته ها، درختان و درختچه ها كه در گذشته سیر قهقرایی را طی می كرده اكنون از وفور نسبی برخوردار باشند. طبق مطالعات انجام شده در تابستان 1379، تعداد 115 گونه گیاهی در منطقه شناسایی شد كه به عنوان نمونه می توان به گونه های زیر اشاره نمود: گون، اسفناج وحشی، تره تیزك، كاكوتی، فرفیون، گل گندم، شقایق كوهی، انغوزه، زنبق صحرایی، ملیكا، خارشتر، كلاه میر حسن، كاروانكش، افدرا، اسكنبیل، تاغ، قیچ، پرند، گز، گل كتانی، بابونه ای، شب بوی صحرایی، تلخك، اسفند ، علف شور، كلپوره، شیرینك، بادام كوهی، انجیر وحشی، كسور و بنه.

6- فون جانوری

منطقه حفاظت شده كالمند - بهادران با توجه به وجود ارتفاعات، تپه ماهور ها و دشت ها، زیستگاه و مامن مناسبی جهت زندگی انواع گونه های جانوری می باشد. در ارتفاعات منطقه، گله های متعدد كل و بز و قوج و میش مشاهده شده و در قسمتهای دشتی تعداد زیادی آهو كه حدود 2000 راس تخمین زده می شود نظر هر بیننده ای را به سوی خود جلب می كند.

كل و بز
دسته كل و بز ها در صخره و كوه های منطقه حفاظت شده كالمند - بهادران.

در قسمت های شمال و شمال شرقی منطقه كه از اقلیم خشك تری برخوردارند تعدادی جبیر زیست می نمایند؛ همچنین جانورانی از قبیل یوزپلنگ، كاراكال، پلنگ، كفتار، روباه، گرگ، شغال و پرندگان ارزشمندی همچون زاغ بور، هوبره، كبك، تیهو، باقرقره و خزندگانی مانند بزمچه و مار در منطقه موجود می باشند.

زاغ بور
زاغ بور پرنده از تیره كلاغیان و راسته گنجشك سانان كه جمعیتش كاهش فراوانی داشته و اقدامات ویژه حفاظتی برایش ضروری است.

بایسته است قدردانی و تشكر از محیط بانان نمونه منطقه به ویژه آقای ابراهیمی كه شبانه روز از این حیات وحش پاسداری می كنند.

گورخر ایرانی
گورخر ایرانی در پروژه پرورشی منطقه حفاظت شده كالمند - بهادران.

7- مركز تكثیر و پرورش گورخر

كمتر از نیم قرن پیش حدود دو سوم خاك كشور ایران زیستگاه گورخر ایران بود كه بر اثر شكار بی رویه و تعارضات انسانی، وجود این گونه فقط منحصر به دو منطقه توران و بهرام گور شد. درسال 1376 اداره كل حفاظت محیط زیست استان یزد طرح اسارت، انتقال و رهاسازی گورخر ایران را در منطقه حفاظت شده كالمند - بهادران راه اندازی كرد كه خوشبختانه این طرح با موفقیت روبرو و در حال حاضر 8 راس گورخر در این منطقه زیست و با توجه به روند تكثیر پیش بینی می شود كه در آینده نزدیك در مناطق مختلف استان رهاسازی گردند.

آهو
آهویی در منطقه حفاظت شده كالمند - بهادران.

8- قابلیت های منطقه

نقاط دیدنی، چشم انداز ها و مناظر طبیعی این منطقه، وجود حیوانات با ارزش و حمایت شده ای چون آهو، جبیر و پرندگان نادر و كمیابی مانند زاغ بور و هوبره، با ارزش بین المللی اشان بر اهمیت این اكوسیستم كویری افزوده است. گیاهان وجانوران موجود در منطقه حفاظت شده كالمند - بهادران كه به نحو مطلوبی خود را با شرایط سخت كویری تطابق داده اند می توانند به عنوان نمونه، مورد مطالعه وتحقیق مراكز آموزشی و تحقیقاتی قرار گیرند. در پایان ذكر این نكته ضروری است كه علیرغم وجود تعداد زیادی از آبادی ها و چاه های كشاورزی در منطقه این مسیله در روند حفاظت تاثیر منفی چندانی نداشته كه این امر را بایستی مرهون همراهی و همدلی مردم و فرهنگ غنی و شناخت عمیق آنها نسبت به حفاظت از گونه های وحش دانست.